O biznesowym potencjale Tarnowa podczas Forum Innowacji

Ponad 400 uczestników, 80 start-upów i 40 paneli dyskusyjnych – w Tarnowie odbyło się niezwykłe wydarzenie: Forum Innowacji. Tegoroczna edycja była również okazją, by dyskutować o lokowaniu firm sektora firm nowoczesnych usług biznesowych w miastach średnich.

Szukając rozwiązań technologicznych, trzeba równocześnie rozmawiać o zmianach organizacyjnych, a także o kwestiach finansowania. Będziemy dyskutować też o tym, w jaki sposób tak duży organizm jak miasto, może się rozwijać. Gdzie szukać swojej niszy rozwojowej – czy jest to obsługa innych przedsiębiorstw, czy są to usługi outsourcingowe. Tarnowskie spotkania pokazują, ze należy rozmawiać o innowacjach, należy wspierać innowatorów. Jeśli jakiekolwiek pomysł tutaj zauważony rozwiąże jakiś problem społeczny, gospodarczy, to będzie nasz mały wkład w rozwój naszej polskiej gospodarki – mówił podczas otwarcia forum Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.

Czy sektor nowoczesnych usług biznesowych może stać się nową specjalizacją Tarnowa? Na to pytanie starano się odpowiedzieć w związku z wynikami raportu ABSL, opublikowanego 7 marca. Wskazywano w nim, że Tarnów ma duży potencjał w zakresie obsługi inwestorów z nowych branż. – Tarnów jest wyjątkowo rozwinięty jeśli chodzi o obsługę inwestora, jest duża świadomość branży BPO. Tarnów nie potrzebuje wsparcia z programu POWER. Wolimy wspierać miasto w wydarzeniach branżowych – komentowała Julita Wilczek, zastępca dyrektora Departamentu Innowacji w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

O tym, jakie zmiany nastąpiły w ciągu ostatnich lat w biznesie, mówił Jacek Bielawski z Krakowskiego Parku Technologicznego: – Skończyły się czasy, że inwestorzy do nas pukali, bo jesteśmy krajem taniej siły roboczej, bo jest wiele miejsca na inwestycje. Miejsca tak dużo nie ma, konkurencja jest ogromna, inwestycje się zmieniają, polegają głownie na znajdowaniu miejsc, gdzie są talenty, gdzie są odpowiednie zasoby ludzkie. Obecnie trzeba się skupić na aktywnej działalności względem inwestora, pokazaniu takich alternatyw. Jeśli mamy zasoby ludzkie, to są one olejem napędowym inwestycji.

Jaki będzie Tarnów w 2030 roku? – Miasto ma pewne uwarunkowania, których nie można zresetować. Jeżeli chcemy stworzyć dobre warunki do pracy, dobre perspektywy, to trzeba wykonać pracę na kilku poziomach. Po pierwsze trzeba zadbać o edukację. Do tego dobre warunki do życia, czego przykładem może być ciekawa oferta kulturalna Tarnowa, nieustępująca większym miastom. Oferta na spędzanie wolnego czasu, uprawiania sportu – wyliczał prezydent Roman Ciepiela.

Reprezentujący ABSL, wiceprezes największej polskiej organizacji zrzeszającej i reprezentującej sektor nowoczesnych usług biznesowych, Marcin Nowak, podkreślał rolę, jaką do odegrania mają miasta średnie, również w kontekście częściowej relokacji firm. ABSL był głównym autorem raportu, prezentującego potencjał 35 polskich miast średnich, w zakresie rozwoju firm sektora nowoczesnych usług biznesowych.

Panel dyskusyjny, inaugurujący tarnowskie Forum, był kolejnym z elementów intensywnej promocji miasta, w zakresie otwarcia na nowych inwestorów, z tej prężnie rozwijającej się branży w Polsce. Bliskość jednego z największych na świecie miast skupiających firmy sektora BPO/SSC/ICT sprawia, że rozwój tej branży w drugim mieście Małopolski jest realne. Polityka miejska ostatnich lat wskazuje, że zarówno ze strony inwestorów, jak i instytucji państwowych, oferta Tarnowa może być interesująca, a w przyszłości ma szanse na rozwój.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z panelu: