Rok w tarnowskim biznesie

Rok w tarnowskim biznesieInwestycja o wartości 30 mln zł firmy Can-Pack, nowy zakład szwalniczy, potężny kontrakt dla Zakładów Mechanicznych, rozbudowa firmy Beckers i kilku innych zakładów, uruchomienie oddziałów jednej z największych w kraju firm z branży call center czy otwarcie w mieście pierwszego multipleksu – oto najważniejsze wydarzenia w tarnowskim biznesie. Efekt? Przyrost nowych miejsc pracy i najniższy poziom bezrobocia od lat.

Potentaci

Autorem najbardziej spektakularnej inwestycji jest spółka Can-Pack – światowy potentat w branży opakowań. Inwestycja o wartości 30 mln zł pozwoliła w ciągu ledwie kilku miesięcy na uruchomienie zakładu, który planuje imponująca produkcję. Jak zapowiadają władze spółki, w ciągu roku z taśm produkcyjnych zejdzie 7 mld kapsli (11 mld w 2018 r.), które trafią do odbiorców na całym świecie, m.in. do takich producentów jak Heineken czy Coca-Cola. Obecnie zatrudnionych jest tu 80 osób. Dzięki tej inwestycji pracę znajdzie tu w sumie sto osób.

W ostatnim roku działalność w Tarnowie rozpoczęła firma Arlen-Tec, polski producent wyspecjalizowanej odzieży ochronnej, służbowej i wizerunkowej. Firma zatrudnia 70 osób, a zapowiada przyjęcie do pracy kolejnych 50. W zakładzie przy ul. Kochanowskiego produkowana jest zaawansowana technologicznie odzież, spełniająca wysokie wymagania BHP. Szyte tu mundury trafiają m.in. do policji, straży granicznej, wojska, izby celnej. Firma produkuje również odzież medyczną (fartuchy i odzież chirurgiczną), a także wizerunkową. Z wyrobów Arlenu chętnie korzystają takie firmy jak: PKN Orlen, Tesco czy Intermarche.

Kosmiczna technologia

Pod względem skali inwestycji przoduje Grupa Azoty. W Tarnowie wytwarzany będzie grafen, nazywany materiałem przyszłości, wykorzystywany m.in. do technologii kosmicznej, wysoce zaawansowany technologicznie materiał, który w przyszłości może zastąpić krzem. Budowa i uruchomienie linii do produkcji tego materiału oszacowana na 6 milionów złotych. Tygodniowo ma powstawać kilogram grafenu płytkowego. Według wstępnych szacunków koszt wytworzenia kilograma tego materiału to 150 tys. zł. Uzyskany grafen ma być w większości przypadków przeznaczony do opracowania technologii nowych tworzyw sztucznych, które znalazłyby zastosowanie w bardzo różnych branżach, zarówno przy produkcji tekstyliów, jak i w przemyśle zbrojeniowym.

Wielomilionowy kontrakt

Rekordową liczbą utworzonych miejsc pracy mogą pochwalić się Zakłady Mechaniczne. W ciągu ostatnich trzech miesięcy w „Mechanicznych” zatrudniono 230 osób. Jak zapowiadają władze spółki, w najbliższych miesiącach planowane są nowe przyjęcia, prawdopodobnie uruchomiona zostanie produkcja w systemie trzyzmianowym. Nowe miejsca pracy mają związek z realizacją kontraktu na kwotę niemal 750 mln złotych. Umowę w tej sprawie podpisał Minister Obrony Narodowej pod koniec listopada. Kontrakt obejmuje dostawę przeciwlotniczego systemu rakietowo-artyleryjskiego „Pilica”. Umowa zakłada, że w latach 2019-2022 Siły Zbrojne RP otrzymają sześć przeciwlotniczych systemów rakietowo-artyleryjskich bardzo bliskiego zasięgu „Pilica”. Każdy z nich ma składać się ze stanowiska dowodzenia, stacji radiolokacyjnej, sześciu jednostek ogniowych wraz z ciągnikami artyleryjskimi oraz z dwóch pojazdów transportowych i dwóch pojazdów amunicyjnych. W skład jednostki ogniowej wchodzi przeciwlotniczy zestaw rakietowo-artyleryjski ZUR-23-2SP „Jodek” z podwójnymi armatami 23 mm oraz rakietami przeciwlotniczymi krótkiego zasięgu „Grom”/„Piorun”. Ponadto spółka uruchomiła w tym roku Centrum Badawcze-Rozwojowe.

Lider branży

Tarnowski Klaster Przemysłowy w kwietniu podpisał umowę z firmą Call Center Inter Galactica, liderem branży call center, działającym na polskim rynku od 14 lat. Firma ta zatrudnia około 2 tys. pracowników w całym kraju. Zgodnie z umową w nowej lokalizacji ma znaleźć pracę nawet 300 osób. Obecnie w siedzibie przy ul. Kochanowskiego pracują 83 osoby, okresowo zatrudnionych bywa ponad 100. Pracownicy, zanim rozpoczną pracę, przechodzą kilkudniowe szkolenia, które mają pomóc im wdrożyć się do danego projektu. Każdy pracownik ustala indywidualny grafik dostosowany do swoich potrzeb, mogą liczyć również na atrakcyjny pakiet socjalny i autorski system motywacyjny.

Ciasno w inkubatorze

W ubiegłym roku w Inkubatorze Przedsiębiorczości siedzibę znalazło dziesięć podmiotów gospodarczych, zatrudniających około 60 pracowników. To m.in. Pajor Technology (produkcja maszyn), Modus-Pack (opakowania spożywcze), R-TechniQ (obróbka metali) i Qube Production (inżynieria i doradztwo techniczne). Dla przedsiębiorców zostały ostatnie wolne metry powierzchni do wynajęcia.

Większa przestrzeń

Swoje zakłady rozbudowały w ciągu ostatnich 12 miesięcy firmy: Beckers, Elmark, Eltar czy Steinhof. Często inwestycje oznaczały konieczność zatrudnienia nowych pracowników. Tak było m.in. w przypadku zakładu Beckers Farby Przemysłowe, gdzie utworzono 30 nowych miejsc pracy. Przedsiębiorcy często zaznaczają jednak, że mają problem ze znalezieniem wykwalifikowanych specjalistów. Od 2014 roku bezrobocie w Tarnowie systematycznie spada (w grudniu 2014 wynosiło 9,6%, w grudniu 2015 – 8,2%, a 30 listopada 2016 – 7%), ale też większe wpływy z podatków od nieruchomości, udziały w podatku PIT i CIT.

Ponadto w Tarnowie stopniowo uzbrajane są kolejne tereny inwestycyjne, przypomnijmy, że wprowadzono także zwolnienia z podatku od nieruchomości za utworzenie nowych miejsc pracy. Od 2014 roku rośnie liczba podmiotów gospodarczych – z 11 185 z końcem 2014 roku, przez 11 400 rok później, po 11 458 w listopadzie 2016 roku. Liczby te stale rosną. (źródło: www.tarnow.pl)