Wodór jako paliwo przyszłości, inteligentne kosmetyki, spacery po niebie, robot humanoidalny, tajniki kuchni molekularnej – to tylko niektóre atrakcje zaplanowane w ramach trzydniowego Forum Inteligentnych Specjalizacji, które startuje 24 września na terenie kampusu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Podczas wydarzenia odbędzie się szereg wykładów, spotkań i debat poświęconych technologiom, ale przede wszystkim szeroko pojętej nauce.
– W przyszły piątek w godzinach popołudniowych rozpoczniemy Forum Inteligentnych Specjalizacji. Zaprezentujemy nowe trendy w nauce i gospodarce, które z naszego tarnowskiego punktu widzenia są interesujące – mówi Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.
Tematyka tegorocznego wydarzenia skupiona jest wokół szeroko rozumianej nauki. Zaproszeni goście przybliżą tematykę związaną z realnym i potencjalnym wykorzystaniem wodoru, energią odnawialną, automatyką, czy robotyką. Nie zabraknie też specjalnych bloków tematycznych i kreatywnych zajęć dla dzieci i młodzieży, podczas których naukowcy będą przekazywać skomplikowaną wiedzę poprzez zabawę.
– Przedsięwzięcie jest związane z Nocą Naukowców, która rozpoczyna się w piątek na tarnowskiej PWSZ. My jednak zostaniemy tam dwa dni dłużej, zapraszając wszystkich do wspólnej zabawy i poznawania świata nauki od kuchni, czasami dosłownie. Planując i układając program, zadbaliśmy o atrakcyjne dla uczestników, reprezentujących każdą grupę wiekową. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie – dodała zastępca prezydenta Agnieszka Kawa.
Noc Naukowców dla wszystkich
Piątkowa część imprezy towarzyszyć będzie tegorocznej Nocy Naukowców. Inaugurację zaplanowano o godz. 17. Następnie będzie można wysłuchać wykładu „Wodór – paliwo przyszłości?”, który poprowadzi dr hab. Andrzej Budziak z Akademii Górniczo-Hutniczej. Naukowiec opowie m.in. o tym, gdzie w życiu codziennym może zostać wykorzystany wodór i czy każda metoda jego pozyskiwania jest ekologiczna.
Kolejnym gościem z AGH będzie prof. dr hab. Inż. Janina Molenda z wykładem „Magazyny energii w dobie transformacji energetycznej”. O godz. 17:55 naukowczyni opowie o wyzwaniach i możliwościach w projektowaniu akumulatorów dla pojazdów elektrycznych.
O godz. 18:10 odbędzie się wywiad z Anną Kołomycew – „Bizneswoman Roku 2020” – twórczynią i właścicielką marki „Anwen”, autorką bloga o włosach i książki o ich pielęgnacji. Choć pochodzi z Zamościa, postanowiła przeprowadzić się do Tarnowa i to właśnie stąd prowadzi swoją firmę, której produkty są dostępne w największych drogeriach w Polsce.
Ostatnim punktem tego dnia (o godz. 19:25) festiwalu będzie pokaz naukowy „007-Secret Science Agency” – Heweliusze Nauki. Agenci Secret Science Agency wspólnie ze zgromadzoną widownią będą odkrywać tajniki swojej pracy.
Technologie przyszłości
W sobotę, 25 września, będzie okazja, by dowiedzieć się więcej o sztucznej inteligencji. Gościem forum będzie Petros Psyllos, programista, innowator, przedsiębiorca, wielokrotny laureat prestiżowych nagród. O godz. 16 poprowadzi wykład dotyczący sztucznej inteligencji na przykładzie robota humanoidalnego. Petros Psyllos w ramach działalności naukowo-wynalazczo-biznesowej zajmuje się wykorzystaniem nowoczesnych technologii, w tym m.in. zastosowaniami sztucznej inteligencji, robotami społecznymi, wirtualnymi asystentami, human–computer interaction i ochroną zdrowia.
Następnym gościem będzie prof. dr hab. Marek Stankiewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dyrektor SOLARIS przedstawi wykład „Misja, rola i oferta Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS”. Początek o godz. 17:15.
Ostatnim punktem sobotniego programu będzie prezentacja przedstawicieli Politechniki Krakowskiej. Prezentację „Partnerstwo dla innowacji – oferta technologiczna Politechniki Krakowskiej w obszarze Małopolskich Inteligentnych Specjalizacji” poprowadzi dr inż. Arkadiusz Rudawski, broker technologii z Centrum Transferu Technologii Politechniki PK. Zapraszamy na godz. 19:15.
Inny wymiar edukacji
Trzeci dzień forum, 26 września, poświęcony będzie nauce, a w szczególności metodom nauczania. O godz. 14 zaplanowano wykład dotyczący zarządzania w sektorze edukacji, jakości procesu nauczania oraz uczenia się, jak również innych aspektów związanych z edukacją. Prezentacja ta pokaże, jak kierować nauką uczniów wybitnie uzdolnionych. O efektach opowie dr hab. Grzegorz Mazurkiewicz z Zakładu Przywództwa i Zarządzania w Edukacji Uniwersytetu Jagiellońskiego.
O godz. 15:15 rozpocznie się debata poświęcona edukacji oraz tematyce kształcenia uczniów wybitnie uzdolnionych. Wśród uczestników znaleźli się: prezydent Roman Ciepiela, Krystyna Dynowska – nauczyciel konsultant Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, kierownik projektu Małopolskie Talenty, Maria Mach – dyrektor Biura Stowarzyszenia Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Szymon Pitek – Koordynator Projektu „Pasaż Odkryć” w Tarnowie oraz Marcin Zaród – tarnowski anglista, Nauczyciel Roku 2013, pomysłodawca utworzenia Akademii Edukacji Hybrydowej.
Z kolei o godz. 17 wykład poprowadzi Krzysztof Głomb, prezes zarządu Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”, przewodniczący Sekcji Edukacji Cyfrowej Komitetu Informatyki PAN. Zgromadzonym gościom przedstawi „Kompetencje 4.0 dla kadr cyfrowej gospodarki 3 dekady XXI wieku: wyzwania, realia i nadzieje”.
Jak uczyć się inteligentnie? O tym, jakie korzyści płyną z wykorzystania programów efektywnej nauki, opowiedzą przedstawiciele Europejskiego Instytutu Edukacji ENGRAM z Krakowa. Instytut jest certyfikowaną szkołą efektywnej nauki ukierunkowaną na kształcenie praktycznych umiejętności, przydatnych w zdobywaniu wiedzy. Specjalizuje się w rozwijaniu potencjału intelektualnego przez promowanie skutecznego uczenia się z wykorzystaniem mnemotechnik, efektywnego czytania i najnowszych technologii. Początek tego spotkania o godz. 18.
Różne oblicza nauki
W ramach Forum Inteligentnych Specjalizacji przygotowano również wydarzenia towarzyszące, skierowane m.in. do dzieci i młodzieży. W programie znalazło się Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne, podczas którego w dmuchanym planetarium będzie można wziąć udział np. w spacerze po niebie. Będzie też można sprawdzić się w roli młodego kreatora – dorosłego innowatora, biorąc udział w warsztatach Lego, w których uczestniczyć mogą zarówno dzieci, jak i dorośli. Będzie to nie tylko zabawa takimi seriami klocków jak Star Wars czy Ninjago, lecz też okazja, by podpatrzeć zastosowane mechanizmy przeniesione z mechaniki i robotyki. Pokaz kuchni molekularnej zaplanowano od godz. 15 do 18:30. W menu znajdą się: Sorbet Strzelający, Vanilla Balloon – sferyczny pękający w ustach balon waniliowy, White Coolant, czyli mus z białej czekolady usmażony w ciekłym azocie, Glowing Shot – fluorescencyjny bezalkoholowy orzeźwiający shot, truskawkowa śmietanka „smażona” w ciekłym azocie, Drink in Fog – dymiący bezalkoholowy koktajl na suchym lodzie.
Aby wziąć udział w forum, należy wcześniej zarejestrować się poprzez formularz online. Link do wydarzenia dostępny TUTAJ. Dodajmy, że wydarzenie odbywa się w ramach projektu Business Boost for Małopolska #2 i realizowane jest przez Wydział Rozwoju Gospodarczego urzędu miasta.
Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęli rektorzy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Krakowskiej oraz Krakowski Park Technologiczny.