Studenci zaprojektują miasto

Studenci zaprojektują miastoBulwary nad Wątokiem, Mediateka, zagospodarowanie płyty Rynku oraz Placu Rybnego to główne tematy zajęć, w których wezmą udział studenci Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Sześciodniowe warsztaty odbędą się na początku kwietnia w Tarnowie.

Zajęcia studentów politechniki to kolejne działania w ramach współpracy miasta z krakowską uczelnią. Poza jednodniowymi wizytami studyjnymi, w ramach których opracowywane są prace zaliczeniowe, roczne i dyplomowe, teraz czas na warsztaty terenowe, które rozpoczną się w najbliższy wtorek, 4 kwietnia.

Kilkunastu studentów pod okiem promotorów prac oraz pracowników naukowych Politechniki Krakowskiej przez kilka dni będzie projektować wybrane lokalizacje w ścisłym centrum miasta. Poza zajęciami w terenie odbędą oni również specjalistyczne szkolenia z oprogramowania wspierającego pracę architekta. Pobyt w Tarnowie zakończą prezentacje, które będą przedstawiane przez studentów pracownikom tarnowskiego magistratu, odpowiedzialnym za rozwój gospodarczy, ale również estetykę i ład przestrzenny.

Dodajmy, że współpraca z Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej trwa od kilku lat. Do tej pory odbyło się sześć wizyt studyjnych dla blisko 200 studentów. Efekty prac przyszłych architektów cały czas można podziwiać w siedzibie Wydziału Architektury w Krakowie, a w Tarnowie wystawy połączone z wręczeniem nagród dla najlepszych odbyły się do tej pory trzykrotnie, ostatnio podczas II Targów Inwestycyjnych Aglomeracji Tarnowskiej w październiku ubiegłego roku.

Wizyta studentów Wydziału Architektury jest także  wynikiem realizacji projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich, pod nazwą: „Zaprojektowany na sukces zawodowy – kompetencje zamawiane dla Architektów”. Celem projektu jest podniesienie kompetencji osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym, odpowiadających potrzebom gospodarki, na rynku pracy i społeczeństwa. Dofinansowanie projektu z funduszy europejskich to niemal 900 tys. zł. Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie: http://arch.pk.edu.pl/projekt-power

Grafika: projekt Eweliny Sałagaj – obiekt o funkcji turystyczno-sportowo-rekreacyjnej, z przeznaczeniem na centrum SPA, przy ul. Jara/Błotna w Tarnowie – dyplom inżynierski (Źródło: www.tarnow.pl)