Tarnowianie docenieni za przedsiębiorczość

Trzy tarnowskie firmy otrzymały Krakowskie Dukaty, czyli najważniejsze małopolskie nagrody gospodarcze, którymi honorowani są przedsiębiorcy i menadżerowie. Statuetki trafiły do rąk Zbigniewa Papiernika, właściciela Firmy Gastronomiczno – Handlowej PAPiTAR i Henryka Łabędzia, prezesa Zarządu Zakładów Mechanicznych Tarnów. Leszek Roleski, właściciel Zakładów Przetwórstwa Mięsnego Rol-Pek, został wyróżniony honorowym Złotym Krakowskim Dukatem.

Fundatorem nagrody jest Izba Przemysłowo – Handlowa w Krakowie, a statuetki są przyznawane w uznaniu osiągniętych wyników ekonomicznych, inwencji i umiejętności dzielenia się sukcesami z otoczeniem, w którym dana osoba prowadzi swą działalność. Nagroda ma charakter promocyjny i przyznawana jest nie przedsiębiorstwu, lecz osobie, która je założyła lub nim zarządza.

Wyróżniony Krakowskim Dukatem Zbigniew Papiernik od 1993 roku zajmuje się produkcją wyrobów garmażeryjnych. Zatrudnia ponad 50 pracowników, którzy wykorzystując tradycyjne, domowe receptury ręcznie przygotowują ponad 30 ton krokietów, pierogów i innych produktów garmażeryjnych. Ich odbiorcami jest ponad 100 sklepów i cztery hurtownie. Firma zaopatruje w swoje wyroby między innymi Szpital Dziecięcy w krakowskim Prokocimiu. Firma wspiera między innymi Młodzieżową Szkółkę Żużlową, działającą przy Unii Tarnów oraz liczne przedsięwzięcia sportowe i kulturalne tarnowskich szkół a jej dewizą jest jakość produkowanych wyrobów.

Krakowskiego Dukata w kategorii menadżer firmy otrzymał prezes Zarządu Zakładów Mechanicznych Tarnów, Henryk Łabędź, związany z firmą od 30 lat. ZMT obchodzą w tym roku jubileusz 100-lecia nieprzerwanej działalności, są też jednym z największych pracodawców w Tarnowie i w regionie. W ostatnim czasie zwiększyły zatrudnienie o blisko 300 osób i zawarły wieloletnią umowę z Ministerstwem Obrony na dostawę sprzętu wojskowego. Na eksport trafia 60 procent produkcji. W ocenie prezesa Henryka Łabędzia, wszystko to czyni przyszłość fabryki stabilną, a nagroda jest wyrazem uznania dla wszystkich pracowników spółki.

Właściciel i szef Zakładów Przetwórstwa Mięsnego Rol-Pek, Leszek Roleski, otrzymał nagrodę honorową Złoty Krakowski Dukat. Leszek Roleski prowadzi działalność gospodarczą nieprzerwanie od prawie 50 lat, a jego zakłady dostarczają mięso i wędliny na małopolskie stoły, Firma sięga po wysokiej jakości surowce i godzi wykorzystywanie tradycyjnych receptur z dopasowywaniem swoich wyrobów do zmieniających się gustów klientów. Zakłady Rol-Pek wspierają między innymi Ochotniczą Straż Pożarną i Caritas w Tarnowie oraz tarnowskie szkoły i przedszkola, sponsorują Tarnowską Akademię Piłkarską i Tarnowską Sekcję Lekkoatletyczną a także tarnowski żużel i Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej16 Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej.

W tym roku kapituła Krakowskiego Dukata wyróżniła dziewięć firm z całej Małopolski. Nagrodzonych przedsiębiorców z Tarnowa nominowała tarnowska Izba Przemysłowo – Handlowa. (Źródło: tarnow.pl, fot. IPH)